Tło Jura Krakowsko-Częstochowska

Paczółtowice

Przejdź na mapę

Turyści chcący poznać mniej znane zakątki Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej koniecznie powinni uwzględnić w swych podróżniczych planach niewielką miejscowość położoną w okolicy Krzeszowic, w malowniczej dolinie Eliaszówki. To Paczółtowice, które mogą pochwalić się i długą historią, i ciekawymi zabytkami. Tu Jura ukazuje swe mniej znane, za to wyjątkowo atrakcyjne oblicze.

Sama wieś istniała już w XIV wieku, jednak już w okresie wcześniejszym jej rejony były odwiedzane przez ludzi. Spora kolekcja rzymskich monet, znalezionych w pobliżu Paczółtowic, może świadczyć o tym, że w jej pobliżu przebiegał niegdyś ważny szlak handlowy.

Co mogą zobaczyć turyści w tej cichej i spokojnej miejscowości?
Najcenniejszym zabytkiem wsi jest drewniany kościółek, zbudowany w latach 1518-1520. To jedna z najstarszych drewnianych świątyń, które do dziś zachowały się w okolicach Krakowa. Gotycki kościółek posiada wieżę nad wejściem, zaś jego największą ozdobą są wczesnobarokowe hełmy. Ze sztuką wczesnego baroku można się spotkać również we wnętrzu tej świątyni. Ciekawie prezentuje się ołtarz główny z 1604 roku. Mieści się w nim otoczony kultem cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, namalowany w XV wieku. Innym cennym zabytkiem sztuki sakralnej jest tu chrzcielnica z XVI wieku oraz wkomponowane w przykościelne mury epitafia kamieniarzy z Dębnika. Zostały one wykonane w czarnym wapieniu, zwanym potocznie marmurem dębnickim.

Z Paczółtowic można wybrać się na ciekawe wycieczki w podkrakowskie dolinki. To dobry punkt wypadowy dla tych, którzy chcą zwiedzić dolinę Eliaszówki oraz dolinę Racławki.

Komentarze

Brak wyników

0.0/5

Liczba ocen: 0

Telefon