Tło Jura Krakowsko-Częstochowska

Małopolska słynie z miast o niezwykłym uroku i ciekawej historii. Wśród nich znajduje się i Olkusz, nazywany niegdyś „srebrnym miastem”. Niegdyś był to jeden z najważniejszych w Polsce ośrodek wydobywania ołowiu i srebra. W XIV – XVII wieku Olkusz prężnie się rozwijał i był bardzo ważnym ośrodkiem gospodarczym. Choć w późniejszych czasach miasto straciło nieco na znaczeniu, dziś ślady jego bogatej przeszłości można oglądać niemal na każdym kroku.

Co warto zobaczyć w Olkuszu?

Zachowały się tu fragmenty dawnych murów obronnych oraz ciekawy ryneczek. O podziemiach znajdujących się pod tym rynkiem krąży wiele legend. Olkusz to również dwie ciekawe placówki muzealne, znajdujące się w jednym budynku. To Muzeum Afrykanistyczne oraz ciekawa kolekcja wikliny.

Najcenniejszym zabytkiem architektury sakralnej w Olkuszu jest kościół parafialny św. Andrzeja. Ta gotycka fara powstała w I połowie XIV wieku i od samego początku wyróżniała się imponującymi rozmiarami. Cenny zabytek znajduje się we wnętrzu tego kościoła. To gotycki poliptyk z 1485 roku wykonany przez mistrzów krakowskich.

Zaloguj się aby dodawać komentarze.

Komentarze

Brak komentarzy

Aby ocenić to miejsce musisz się zalogować.

0.0/5

Liczba ocen: 0